1. Start
  2. /
  3. Usługi
  4. /
  5. Pomiar czystości oleju

Pomiar czystości oleju

Przeznaczenie

Układy hydrauliczne, produkowane przez naszą firmę, wyróżniają bardzo dużą dokładnością, a co za tym idzie – stawiają wysokie wymagania w zakresie czystości olejów hydraulicznych oraz systematycznego nadzoru ich własności. Na tłoczkach pomp, suwakach zaworów i rozdzielaczy hydraulicznych występują luzy technologiczne wynoszące od 2 do 8um.

Jeśli ciecz hydrauliczna jest zanieczyszczona, powoduje nieprawidłową pracę urządzeń i tym samym prowadzi do przyspieszonego zużycia wielu elementów, w tym również bardzo drogich części. Jak wynika z obserwacji konstruktorów i serwisantów, aż 80% awarii i urządzeń wynika z zanieczyszczonych olejów hydraulicznych.

Przyczyn pojawiania się zanieczyszczeń w układzie hydraulicznym jest kilka. Mogą one zostać wprowadzone z zewnątrz (przykładowo przy napełnianiu układu olejem bez określonej klasy czystości) lub wewnętrznie (na skutek zmęczeniowego zużycia elementów współpracujących).

Aby zadbać o prawidłową eksploatację układu hydraulicznego w urządzeniu, należy:

  • napełnić układ olejem o określonej klasie czystości,
  • regularnie wymieniać filtr oleju,
  • obowiązkowo przeprowadzać filtrację olejów w układzie w przypadku mechanicznego zniszczenia elementów roboczych, np. pomp, rozdzielaczy.
Normy czystości oleju

W zakresie czystości olejów obowiązuje norma europejska ISO 4406 lub równie często spotykana norma amerykańska NAS 1638. Klasyfikuje ona oleje do poszczególnych grup w zależności od zawartych w oleju zanieczyszczeń:

tabela_normy_czystosci_oleju

Osiąganie dużej żywotności elementów hydraulicznych będzie uzależnione w zdecydowanym stopniu od stałego nadzoru nad utrzymaniem właściwej klasy czystości oleju w układzie. Okresowe sprawdzanie klasy czystości oraz dokonywanie filtracji eliminuje kosztowne wymiany olejów.